Beltinci, 8. maj 2023 – Skupina Panvita, ki je v preteklem letu postavila največji rastlinjak v Sloveniji za gojenje jagod in različnih vrst zelišč, je v tem tednu pričela s spomladanskim obiranjem jagod. Pričakujejo, da bodo do junija obrali okoli 130 ton pridelka. 


V rastlinjaku, ki se sicer razteza na 20.000 kvadratnih metrih, je skoraj 30 kilometrov gojitvenih kanalov za jagode, ki so postavljeni na višini in na ta način tudi prijaznejši obiralcem. Način pridelave jagod v rastlinjaku je okolju prijazen, omogoča nižjo porabo vode, hranil in fitofarmacevtskih sredstev, kar zagotavlja optimalen razvoj pridelka, Panvita pa lahko na ta način kupcem ponudi sveže in visoko kakovostne jagode tako spomladi, kot jeseni.


Panvita, kot prva in največja vertikalno integrirana veriga podjetij v živilsko predelovalni industriji, želi prispevati k dvigu prehranske varnosti in samooskrbe v Sloveniji, zato velik poudarek namenja kakovostno pridelani lokalni hrani in ozaveščanju o pomenu uživanja izdelkov, ki imajo krajšo pot od pridelovalca do potrošnika.


Peter Polanič, direktor Skupine Panvita ob tem dodaja: »Stremimo k temu, da na trgu ponudimo le najbolj kakovostne izdelke domače pridelave. Naša prizadevanja opazijo tudi potrošniki, ki vse pogosteje posegajo po izdelkih slovenskih proizvajalcev in se veliko raje odločajo za nakup domačih jagod, ki so bolj sveže in okusne od tistih, ki imajo za sabo dolge transportne poti.«


Dodatne informacije:
Simona Petek Čerpnjak
E–mail: simona.petek@panvita.si


29. oktober 2024
Spoštovani, Obveščamo Vas, da smo prejeli neskladen mikrobiološki izvid na prisotnost Salmonelle Derby za izdelek AVE mleto mešano meso L 4295 ( 500 gr in 1000 gr ), kateremu je pretekel rok trajanja 27.10.2024. V kolikor je potrošnik izdelek zamrznil, naj ga zavrže. Pri toplotni obdelavi do središčne temperature 85°C , ki je predvidena pri pripravi tega živila , bakterije propadejo in tako živilo ne predstavlja tveganja. Uživanje nezadostno termično obdelanega živila zaradi prisotnosti bakterije Salmonelle Derby predstavlja tveganje za zdravje.
20. junij 2024
Na podlagi 6. točke Statuta delniške družbe Panvita MIR d.d. (čistopis: SV 361/2021 z dne 24.08.2021) in 295. člena Zakona o gospodarskih družbah, Upravni odbor družbe vabi delničarje na 34. skupščino družbe Panvita, Mesna industrija Radgona d.d., ki bo v ponedeljek, 22.07.2024 ob 8.00 uri na sedežu družbe Panvita mesnine d.o.o., Lendavska 5, Rakičan, 9000 Murska Sobota Dnevni red in predlogi sklepov: Otvoritev skupščine, ugotovitev navzočnosti in izvolitev organov skupščine Seznanitev skupščine z letnim poročilom družbe in konsolidiranim letnim poročilom za poslovno leto 2023, z mnenjem revizorja in poročilom upravnega odbora v zvezi s pregledanim letnim poročilom družbe Panvita MIR d.d. in konsolidiranim letnim poročilom ter revizorjevih poročil za poslovno leto 2023 Odločanje o uporabi bilančnega dobička za poslovno leto 2023 in o razrešnici upravnemu odboru za poslovno leto 2023 Več podrobnosti si lahko preberete TUKAJ .
12. junij 2024
V začetku junija smo v Panviti pričeli z investicijo v steklenjak, ki bo namenjen pridelavi solate. Zagon proizvodnje je predviden junija prihodnje leto, vrednost naložbe pa je ocenjena na 9 milijonov evrov. Steklenjak bo namenjen pridelavi solate, skupna površina objektov investicije znaša 2 ha pridelovalne površine. Gre za investicijo v visokotehnološko pridelavo zelenjave skozi vse leto na dovršenem sistemu gojenja in na premičnih gojitvenih kanalih. Prav tako omogoča nadzor ter uravnavanje mikroklimatskih pogojev. Na letni ravni je predvidena pridelava 4 milijonov glav solate. V Panviti stremimo k nenehnim izboljšavam in razvoju. Zaveza k ponudbi kakovostnih in svežih lokalnih izdelkov nas uvršča na prvo mesto med slovenskimi potrošniki, zato si ves čas prizadevamo za širjenje ponudbe visokokakovostne lokalne hrane ter za uvajanje inovativnih rešitev. Tako je tudi investicija v steklenjak sled naši zaobljubi k ponudbi kakovostnih, svežih, lokalnih in trajnostnih izdelkov. S tovrstnimi investicijami želimo povečati lokalno pridelavo in zmanjšati odvisnost od uvoženih izdelkov. Verjamemo, da bomo s tem pripomogli k boljši prehranski varnosti in dostopnosti svežih, kakovostnih zelenjavnih pridelkov za slovenske potrošnike.
Share by: